Praha: Velká Chuchle - Slivenec

Autor: Petr Foltán st. | Kategorie: Bývalé české okruhy | Datum: 27. 12. 2009
Praha: Velká Chuchle - Slivenec - 5.0 out of 5 based on 12 votes

Kapitoly článku

V Praze se kromě tradičního a populárního závodu do strmého vrchu teréních motocyklů v Břevnově, jel v roce 1976 i první silniční závod motocyklů do vrchu na trati Velká Chuchle - Slivenec. O tom, že první ročník byl zároveň i poslední se však nakonec postarali místní zahrádkáři..

Velká Chuchle - Slivenec: závod do vrchu, cena ŽSP 5

Pěkný, zatáčkovitý úsek silnice dlouhý 1,5 km pro tento závod našel místní matador bydlící toChuchle - Slivenec: u přejímky sedí na Jawě 350 Jardy Žitníka  Ivan Michálekho času ve Slivenci, tovární jezdec Jawy, Jan Novotný. Pořádající Motosportklub Praha připravil poměrně členitou, technickou trať s rychlými i pomalými zatáčkami nejrůznějších poloměrů a dlouhou rovinkou dle možností. Jelo se místy okolo skal, mezi svodidly, kolem zábradlí a podél stromů. Únikové prostory žádné, naopak, silnice byla lemována z velké části svodidly po obou stranách, sem tam balíky slámy. Jezdci ale brali každou příležitost ke svezení s povděkem, neboli: padat bylo zakázáno...

Chuchle 76 - prvni pravá po startuChuchle-Slivenec-jelo se po jednomabsolutni vitěz závodu Jan Novotný

Narozdíl od údajů uvedených v programu, který byl samozřejmě vytištěn s předstihem, pořadatelé na místě zúčastněné jezdce rozdělili do tříd 50, 125, 250, 350ccm. Vypsali i zvláštní kategorii, kde startovali soutěžní i motokrosoví jezdci na svých strojích obutých do drapáků i silničních pneumatik. Navíc si mohl zkusit závod na čas kdokoli na svém cestovním motocyklu, ráno u přejímky jim byla vystavena jednorázová licence. Dobrý námět pro pořadatele třeba dnešních závodů..

Chuchle-Slivenec - baliků slámy na trati moc nebylo...Chuchle-Slivenec - J. Novotný - JawaKarel Pokorný jel v Chuchli na půjčeném motocyklu od R. Janouška - ČZ 250, v závodě dojel na 5. místě

Celkovým vítězem se stal domácí jezdec Jan Novotný, který využil dokonale znalost silnice a to i přes potíže s motorem továrního speciálu v tréninku. Na třetím místě skončil nakonec jezdec s jednorázovou licencí - Křížek ml., na tehdy silném zahraničním čtyřdobém cestovním motoc Program 1976yklu.

Další ročníky se již bohužel nekonaly. Silnice se proplétala zahrádkářskou kolonii - a právě zahrádkářům vadil hluk a celodenní uzavírka silnice. Nyní je zde položený velmi kvalitní a rovný asfaltový koberec. Špičkové svezení, ale pozor: silnice se v některých místech náhle zužuje a do zatáček není vidět…!

Pokud někdy pojedete touto silnicí uvědomíte si, že jezdit tudy v závodním tempu byla pěkná magořina. Ale vo tom to přece je :-)

mapa2mapa1
mapa3

Pokud někdo vlastníte ve svém archivu fotky z tohoto nebo i z jiných závodů minulé doby, podělte se s ostatními příznivci motocyklových závodů. Napište e-mail na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Obratem se s Vámi spojíme. Jednotlivé články tak budou neustále aktualizovány o tyto nové dobové fotografie!

 Fotografie ze svého archivu s díky poskytl J. Novotný, J. Průcha, B. Lidmanský, I. Michálek, K. Pokorný. Další info ze soukromého archivu. Program poskytl M. Frank. Mapy: Seznam mapy, zdroj: Mapy.cz. Zakreslení do map: P. Foltán ml.

Vzpomínky na tento závod do vrchu pomalu zapadají. Budeme proto vděční za každou Vaši informaci nebo fotografii, kterou nám pošlete ať už jako tehdejší jezdci, diváci nebo pořadatelé tohoto závodu. Tyto materiály budou do článku pak doplněny i s uvedením jejich autora..

 

 

Pokračování článku
Předchozí strana     Následující strana »
Článek naposledy upraven: 24. 3. 2018

 

Rychlé novinky

V neděli 30. září zemřel náhle ve věku 63 let Otto Krmíček mladší, bývalý dvojnásobný mistr republiky v silničních závodech motocy...
úterý, 2.10.2018 Zobrazit
Jonathan Rea vyhrál závod v Magny-Cours a získal tak svůj již čtvrtý titul mistra světa WorldSBK v řadě! Vyrovnal tak počet titulů...
neděle, 30.09.2018 Zobrazit
Oficiálně: Karel Abraham zůstává v MotoGP! Podepsal dvouletou smlouvu s Avintia Ducati teamem, kde nahradí Simeona a bude týmovým...
středa, 5.09.2018 Zobrazit
Další novinky