Pneumatiky pro motorku: kde a podle čeho vybírat?

Autor: PR | Kategorie: Ostatní články | Datum: 18. 2. 2018
Pneumatiky pro motorku: kde a podle čeho vybírat? - 5.0 out of 5 based on 3 votes

Pro bezpečnou jízdu a požitek z každé zatáčky je výběr optimálních pneumatik nezbytný. Jak je vybrat a prodloužit jejich životnost, vám poradíme v následujícím článku.

Jak budete řezat zatáčku, závisí na pneumatikách

Pneumatiky jsou to jediné, co zprostředkovává motorce kontakt se silnicí, a právě proto je výběr těch správných gum zcela klíčový pro jízdu. Pneumatiky ovlivňují řízení motorky, projetí zatáčky a celkový pocit z jízdy. Parametr, který byste měli proto sledovat, je typ pneumatiky. Na co motorku máte? V zásadě lze gumy rozdělit na:

  • nejběžnější silniční (turistické) pneumatiky, vhodné pro delší jízdu na zpevněné silnici
  • motokrosové pneumatiky, které si poradí s opravdu náročným terénem
  • a enduro gumy, schopné podržet vás na nezpevněných cestách

Se sjetými pneumatikami si koledujete o nehodu

Na gumách se vyplatí nešetřit a věnovat jim celou sezónu náležitou péči. Před každou jízdou kontrolujte v pneumatikách tlak. Jak už jsme zmiňovali, je to jediná věc, která zprostředkovává styk motorky s vozovkou a přenáší veškerou sílu jako je zrychlení, brždění nebo to, jak projedete zatáčkou. Kontrolujte, jestli pneumatikám už neodzvonilo a nemají sjetý vzorek. Se sjetými gumami si koledujete o nehodu, protože pneumatiky ztrácejí svoje pozitivní vlastnosti. A hlavní věcí, kromě zážitku z jízdy, je také dojet bezpečně a bez ztráty kytičky. Podívejte se na iPneu.cz, kde najdete motocyklové pneumatiky pouze z oficiální distribuce pro Českou republiku a doručí vám je během 24 hodin od objednání.

Techničák vám napoví

Kvalitní silniční pneumatiky jsou předpokladem pro rychlou a bezpečnou jízdu. Vydrží najet dlouhé kilometry bez rychlého opotřebení. Aby skutečně splnily svůj účel, je velmi důležité vybírat je podle doporučené specifikace, kterou najdete ve velkém technickém průkazu. Na bočnicích naleznete označení rozměru, nosnosti, rychlost a průměr ráfku. První tři číslice tedy určují šířku pneumatiky, číslo za lomítkem její profil v procentech a následující písmeno s číslem konstrukci a průměr. Poslední písmeno značí rychlost a dvojciferné číslo informuje o nosnosti. Pokud vlastníte sportovní motorku, dejte si pozor, závodní pneumatiky na silnici nepatří, protože je nemožné udržet je v rozsahu optimálních provozních teplot a jízda na nich je vyloženě nebezpečná.

Jak pneumatikám zajistíte delší životnost

Aby vám gumy vydržely co nejdéle, pravidelně kontroluje tlak. Ideálně byste to měli udělat pokaždé, než nasednete na svůj stroj. Kontrolujte velmi důkladně také praskliny. Motorkáři jsou během dopravních nehod ohroženější než řidiči aut obestavění plechem, tak neriskujte a radši motorku dvakrát prohlédněte. Během zimy nezapomeňte pneumatiky dobře uskladnit na tmavém a suchém místě, kde není průvan, vlhko a teploty neklesají pod bod mrazu. Jestli zůstávají kola na motorce, dejte ji buď do stojanu nebo jednou za čas popojeďte, aby se pneumatiky dotýkaly země na jiném místě a neničil se vzorek.

Článek naposledy upraven: 2. 7. 2018
Značky:

 

Rychlé novinky

V neděli 30. září zemřel náhle ve věku 63 let Otto Krmíček mladší, bývalý dvojnásobný mistr republiky v silničních závodech motocy...
úterý, 2.10.2018 Zobrazit
Jonathan Rea vyhrál závod v Magny-Cours a získal tak svůj již čtvrtý titul mistra světa WorldSBK v řadě! Vyrovnal tak počet titulů...
neděle, 30.09.2018 Zobrazit
Oficiálně: Karel Abraham zůstává v MotoGP! Podepsal dvouletou smlouvu s Avintia Ducati teamem, kde nahradí Simeona a bude týmovým...
středa, 5.09.2018 Zobrazit
Další novinky
Jste zde: Moto-svět.cz Články Články a novinky Ostatní články Pneumatiky pro motorku: kde a podle čeho vybírat?